• تاریخ : ۲۳ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : پزشکی

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: زخم دهانه رحم چه علامتی دارد و درمانش باچه دارویی هست؟ زخم کهنه یعنی چه؟ در اثر چی بوجود می آید؟

پاسخ دکتر مرضیه بهنام، دکترای زنان و زایمان:
زخم دهانه رحم همراه با تغییر رنگ، التهاب و عفونت دهانه رحم هست. ورود ویروس و باکتری به داخل رحم و مشکلات حاد دهانه رحم موجب بروز زخم‌های رحمی و بدخیمی بافت ای ناحیه خواهد شد. در قدم اول برای درمان این عارضه روش دارو درمانی پیشنهاد خواهد شد. اگر مصرف داروهایی که از طریق پزشک زنان تجویز خواهد شد، پس از چند دوره درمان موثر نبود، می توان اقدام به سوزاندن این زخم ها کرد که سوزاندن آن منجر به رفع عفونت از دهانه رحم و به دنبال آن یک گام مثبت برای بارداری خواهد بود.
زمانیکه این درمان ها در از بین رفتن زخم دهانه رحم کار ساز نشود، با فریز کردن سلول هاى غیر طبیعى دهانه رحم تخریب مى شود. فریز کردن رحم تا حدودی شانس باروری را کاهش می دهد و برای خانم هایی که قصد بارداری دارند معمولا پیشنهاد نمی شود. دراین شرایط با در نظر گرفتن شرایط بیمار و اندازه زخم توصیه خواهد شد قبل از اینکه زخم بزرگتر شود برای بارداری عجله کنند.
فریز کردن معمولا زمانى تجویز مى شود که جواب آزمایش پاپ اسمیر مثبت باشد. فریز یک عمل سر پایى ساده و بدون بی هوشى هست که در حدود پانزده دقیقه به طول مى انجامد. بعد از انجام فریز مى توانید به فعالیت هاى عادى بپردازید تنها تا حدودا یک ماه نباید نزدیکى داشته باشید.
معمولا درصورتی که عفونت و زخم خفیف باشد احتیاجی به این اقدام ها نبوده و سعی می  شود با درمان دارویی و موضعی مشکل را برطرف کنیم.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما