• تاریخ : ۲۰ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : پزشکی

بارداری و حاملگی پوچ چیست؟ بارداری پوچ چه نشانه هایی دارد؟ چگونه بفهمیم که بارداری و حاملگی ، پوچ هست؟ این نوع حاملگی چه زمانی تشخیص داده خواهد شد؟ چگونه حاملگی پوچ را تشخیص دهیم؟ برای جلوگیری از بارداری پوچ چه کار کنیم؟ آیا بارداری پوچ منجر به سقط خواهد شد؟

این ها نمونه سؤالاتی هستند که ممکن هست برای خانم ها پیش بیاید و به دنبال پاسخ مناسب برای آن ها باشند. بحث اصلی مطلب جاری در همین زمینه هست و ما در این مطلب قصد داریم در مورد بارداری و حاملگی پوچ صحبت کرده و اطلاعات مفیدی را در این خصوص برای علاقمندان ارائه دهیم. اگر علاقمند به کسب اطلاعات در این زمینه هستید پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید. 

حاملگی پوچ چیست؟

بارداری یا حاملگی پوچ همانگونه که از اسم آن هم مشخص هست یعنی این نوع بارداری ، منجر به آفرینش انسان نمی شود. حاملگی پوچ را حاملگی بدون جنین هم می گویند زیرا در این نوع حاملگی ، جنینی تشکیل نمی گردد. در بارداری های سالم ، جنین تشکیل شده ، تکامل یافته ، بزرگ شده و در نهایت به دنیا می آید اما در بارداری پوچ ، تنها ساک حاملگی تشکیل شده و هیچ جنینی تشکیل نمی شود و از اینرو ، تکامل و رشد و بزرگ شدن و تولد هم در کار نیست. معمولا حاملگی پوچ منجر به سقط خود به خودی خواهد شد و بدن خانم به طور طبیعی ، آن را دفع می کند. اصولا یکی از دلایل عمده سقط های سه ماهه اول بارداری مربوط به بارداری پوچ می باشد. اما در مواردی هم ممکن هست که بدن زن ، بافت های مربوط به بارداری پوچ را به طور طبیعی دفع نکند که در این صورت معمولا از درمان های دارویی یا عمل کورتاژ ممکن هست استفاده شود. ذکر یک نکته ضروری به نظر می رسد و آن نکته این هست که خانم ها صبر کرده و اجازه دهند تا بدن آن ها به طور خودکار ، بارداری پوچ را دفع کند هر چند که مدتی طول بکشد زیرا این کار بهتر از درمان دارویی و مخصوصا عمل کورتاژ می باشد. درمان های داروئی و عمل کورتاژ را تنها زمانی انتخاب کنند که راه چاره دیگری وجود نداشته باشد.

علت بارداری پوچ چیست؟

متخصصین ، علت حاملگی پوچ را مشکلات کروموزومی در تخمک لقاح یافته و بارور شده می دانند که این اختلالات می تواند ناشی از وجود مشکل در اسپرم یا تخمک بوده یا می تواند به جهت وجود اختلال در تقسیم سلولی که بلافاصله پس از تشکیل سلول تخم انجام می گیرد ، باشد. در هر صورت ، کیفیت بد اسپرم و تخمک ، از علل مهم بارداری و حاملگی پوچ محسوب می گردد.

علائم بارداری پوچ

علائم اولیه بارداری پوچ می تواند همانند علائم یک بارداری سالم باشد به طوری که تاخیر در پریود یا عادت ماهانه وجود داشته باشد یا حتی تست حاملگی هم مثبت شود و نیز ممکن هست سایر علامت های حاملگی نظیر احساس خستگی و حساس و دردناک شدن پستان ها هم وجود داشته باشد. اما پس از مدت چند هفته (حدود ۵ تا ۶ هفته) که گذشت ، کم کم علائمی ممکن هست ظاهر شوند که نشانه های احتمالی بارداری پوچ می توانند باشند. علائمی نظیر دردهای شکمی یا لگنی ، داشتن حالت تهوع متوالی ، خونریزی مخصوصا در ماه اول بارداری یا حتی پریود شدن می توانند نشانه ای از حاملگی پوچ باشند. در صورت مشاهده چنین علائمی بهتر هست به پزشک مراجعه شود. البته باید توجه داشت که مساله خونریزی در اوایل بارداری نمی تواند دلیل قطعی برای بارداری پوچ باشد و بهترین راه جهت تشخیص ، مراجعه به پزشک و احتمالا انجام عمل سونوگرافی هست.

تشخیص بارداری پوچ

روش تشخیص بارداری پوچ چگونه هست؟ از چه طریقی می توان فهمید که حاملگی ، پوچ هست؟ در حال حاضر بارداری و حاملگی پوچ از طریق انجام عمل سونوگرافی قابل تشخیص هست. در حدود هفته ۵ تا هفته ۶ بارداری ، انجام یک عمل سونوگرافی می تواند خالی بودن ساک حاملگی از جنین را تشخیص دهد. در حدود هفته های پنجم و ششم بارداری ، باید جنین در ساک حاملگی وجود داشته باشد. در این زمان ، پزشک از طریق انجام عمل سونوگرافی و اندازه گیری قطر ساک حاملگی ، می تواند حاملگی پوچ را تایید کند. چنانچه قطر ساک حاملگی بیش از ۲۰ میلیمتر بوده و جنینی در داخل آن دیده نشود ، پزشک ،حاملگی پوچ را تایید می کند اما اگر اندازه قطر ساک بارداری کمتر از این مقدار باشد ، معمولا چند روز بعد ، سونوگرافی واژینال را تجویز می کند.

جلوگیری از بارداری پوچ

برای جلوگیری از بارداری پوچ چه کنیم؟ چگونه از حاملگی پوچ جلوگیری کنیم؟ همانگونه که در بالا اشاره شد ، کیفیت پایین اسپرم یا تخمک یا هر دو یکی از عوامل مهم بارداری پوچ محسوب می گردد. پس بنابر این بالا بردن کیفیت اسپرم و تخمک می تواند به جلوگیری از حاملگی پوچ کمک مؤثری بکند. سه مساله عمده در این خصوص ذکر می گردد که امید هست با رعایت آن ها ، شاهد بارداری سالم بوده و از ایجاد حاملگی پوچ جلوگیری شود.

رعایت یک سری نکات مهم قبل از اقدام به بارداری. در کتاب راهنمای قبل از اقدام به بارداری ، یک سری نکات اساسی برای زن و مرد ذکر شده هست که رعایت آن ها مطمئنا می تواند به کاهش بارداری های پوچ ، کمک شایان توجهی بکند.

مساله مهم بعدی رعایت شرایط زمان و مکان مربوط به انجام عمل نزدیکی مخصوصا برای بچه دار شدن می باشد. در این خصوص ، برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام ، مکان های نامناسب برای آمیزش و انعقاد نطفه و ارتباط سقط جنین با زمان آمیزش و نزدیکی و تاثیر حالات پدر و مادر در زمان نزدیکی بر جنین جهت مطالعه و اقدام ، توصیه می گردند. 

مساله سومی که معمولا متاسفانه مورد غفلت واقع خواهد شد ، تاثیر عوامل معنوی هست. عوامل معنوی بر عوامل مادی و بالعکس تاثیرگذار هستند و مساله اقدام به بارداری نیز از این قاعده مستثنی نیست. ترک معاصی و گناه و انجام واجبات مخصوصا نماز و روزه در کنار دعا کردن و توجه هرچه بیشتر به خدای متعال ، تاثیر بسیار خوبی بر تک تک ذرات مادی بدن ما دارد و رعایت این مسائل معنوی می تواند منجر به سلامت اسپرم و تخمک هم بشود.

در پایان لازم به ذکر هست که معمولا حاملگی پوچ می تواند یک بار پیش بیاید و پس از آن بارداری سالمی شکل می گیرد. چنانچه خانمی دچار بارداری های پوچ مکرر بشود بهتر هست به پزشک مراجعه نماید تا علت آن مشخص شود. در این خصوص هم رعایت مسائل معنوی توصیه می گردد و نیز مراجعه به یک طبیب حاذق طب سنتی هم در کنار مراجعه به پزشک زنان زایمان ، بهتر خواهد بود. همچنین توجه داشته باشید که لازم هست در این زمینه شکیبا باشید و صرفا با جواب یک سونوگرافی نمی توان حتما گفت که بارداری ، پوچ هست. شاید بهتر باشد که سونوگرافی مدتی بعد مجددا تکرار شود. تا به طور قطع و یقین از پوچ بودن حاملگی خود مطمئن نشده اید ، هیچ اقدامی انجام ندهید. احتمال زیادی وجود دارد که تشخیص در سونوگرافی اشتباه باشد یا به علت کوچک بودن ، جنین مشاهده نگردد. همواره با توکل بر خدا سعی کنید با درایت با این مساله برخورد کنید مبادا که خدای ناکرده ، یک بارداری سالم و فرزند شایسته ای را از دست بدهید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما