• تاریخ : ۲۰ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : پزشکی

ایسنا:یک متخصص کودکان با اشاره به این که بعضی دل دردها هیچ علامت بالینی از خود نشان نمی‌دهند و عوامل ایجاد کننده آن‌ها هنوز ناشناخته هست،گفت:« آموزش به خانواده‌ها در این باره ضروری هست و این که خانواده‌ها آرامش خود را حفظ کرده و بدانند که این عارضه به مرور برطرف می‌شود و کودکشان به هیچ وجه تمارض نمی‌کند، بسیار حائز اهمیت هست.»

 

دکتر پرویز سیاری درباره دل درد در کودکان توضیح داد:«دل درد در کودکان به دو دسته حاد و مزمن تقسیم می‌شود. دل درد حاد به صورت ناگهانی آغاز می‌شود و اگر کودک خواب باشد وی را از خواب بیدار می‌کند. دل درد حاد معمولا تا ۲ هفته یا کمتر به طول می‌انجامد.»

 

سیاری با بیان این‌که دل دردها یا نیاز به مداخله طبی دارویی یا نیاز به جراحی دارند، اظهار کرد:« دل دردهای محتاج به جراحی معمولا سیر پیش رونده دارند. به این معنا که درد از لحظه آغاز به مرور افزایش می‌یابد. همچنین ممکن هست دل درد با استفراغ یا استفراغ خونی، اتصاع شکم، عدم دفع گاز و مدفوع همراه باشد و بیمار با لمس شکم احساس درد کند.»

 

این متخصص کودکان با اشاره به این که منشا بروز این دل دردها می‌تواند انسداد روده، فتق، آپاندیسیت، پیچش روده یا پیچش بیضه باشد، عنوان کرد:« این موارد طی معاینات و مشاوره جراحی مشخص می‌شوند.»

 

سیاری در ادامه با بیان اینکه شایع‌ترین دلدردهایی که با اسهال و استفراغ همراه هستند و منشاء ویروسی دارند، از گروه دوم (دل دردهای مزمن) بوده و احتیاجی به جراحی ندارند، گفت:« ممکن هست بیمارعلائم تنفسی ویروسی نظیر سرفه، آبریزش و تب داشته باشد.»

 

وی اضافه کرد:‌« دل درد مزمن، دل دردی هست که بیش از ۲ ماه به طول انجامیده هست. این درد دل می‌تواند با علت یا بی‌علت بروز یافته باشد.»

به گفته سیاری دل درد معمولا با بروز اختلال در یک عضو شکم همراه هست و هنوز عاملی برای دل درد بدون منشا، شناخته نشده هست.

 

این متخصص کودکان ادامه داد:«این دل‌ دردها به ۴ نوع تقسیم می‌شوند. بعضی از این دل دردها در ناحیه بالای ناف ایجاد می‌شود و معمولا صبح‌ها اتفاق می‌افتد و ممکن هست با غذا خوردن عود کند. این عارضه مربوط به معده هست. گروه دوم دل دردها در پایین ناف احساس می‌شود و همراه با دفع بدتر می‌شود. این افراد گاهی یبوست و گاهی اسهال دارند و در بعضی موارد نیز مبتلا به نفخ می‌شوند. این‌ها روده تحریک پذیر دارند.»

 

وی افزود:«گروه سوم دل دردها با سردرد همراه هستند که به آن‌ها دل دردهای میگرنی نیز می‌گویند و ممکن هست یک بار در ماه اتفاق بیفتد و هر مرتبه چندین ساعت هم طول بکشد. گروه چهارم دل دردها تیز در اطراف ناف ایجاد می‌شود. این دل دردها علائم خطر را ندارند و به جایی تیر نمی‌کشند و معمولا در معاینه هم علامتی به نفع بیماری مشاهده نمی‌شود. به این دل دردها، ‌دل دردهای فانکشنال با علت نامشخص می‌گویند.»

 

سیاری درباره کودکانی که دچار دل درد خفیف می‌شوند، گفت:«این کودکان معمولا استرس دارند و علائم آن به دنبال اضطراب و به ویژه در ایام امتحانات یا درگیری با خانواده یا به دنبال یک عفونت ویروسی ظاهر می‌شود.»

 

سیاری همچنین با بیان این‌که بعضی داروها نیز در بهبود عارضه دل درد نقش دارند،عنوان کرد:«بعضی داروهای گیاهی چون عرق نعنا نیز می‌تواند در این زمینه موثر واقع شود.»

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما