• تاریخ : ۲۰ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : پزشکی

برای اینکه بتوان از بیماری اوتیسم در کودکان پیشگیری کرد ابتدا باید با عوامل ایجاد آن آشنا شد. پزشکان دقیقاً نمی‌دانند که علت بیماری اوتیسم چیست اما آن‌ها معتقدند ژن‌هایی که هر فرد با آن‌ها به دنیا می‌آید نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. در موارد نادر دکترها می‌گویند اگر مادر در دوران بارداری تحت تأثیر بعضی مواد شیمیایی قرار بگیرد، ممکن هست کودک نیز با نقایصی متولد شود. اما تشخیص اوتیسم در بارداری انجام نمی شود. با اینکه نمی‌توان به طور قطعی از به دنیا آمدن کودک اوتیسمی جلوگیری کرد و پیشگیری از اوتیسم به طور قطعی امکان پذیر نیست، اما می‌توان با راهکارهای زیر و تغییراتی در سبک زندگی ریسک به دنیا آوردن کودکان اوتیسم را کاهش داد:

سالم زندگی کنید

به طور منظم برای معاینه کامل بدن اقدام کنید، رژیم غذایی متعادلی داشته باشید و ورزش کنید. مراقبت در دوران بارداری به خوبی از خود مراقبت کنید و تمام ویتامین‌های توصیه شده و مکمل‌های مورد نیاز را مصرف کنید.

در دوران بارداری دارو مصرف نکنید

قبل از خوردن هر دارویی با دکتر خود مشورت کنید. به خصوص اگر قصد دارید از داروهای ضد تشنج استفاده کنید.

از مصرف الکل پرهیز کنید

برای پیشگیری از اوتیسم در کودکان از نوشیدن هرگونه نوشیدنی الکلی در دوران بارداری جدا خودداری کنید.

برای درمان بیماری‌های خود اقدام کنید

اگر بیماری سلیاک یا PKU دارید مشاوره‌های دکتر به منظور کنترل بیماری را رعایت بفرمایید.

واکسن بزنید

قبل از بارداری مطمئن شوید واکسن سرخک آلمانی یا سرخچه را زده‌اید. اینکار به منظور پیشگیری از اوتیسم مرتبط با سرخچه انجام می‌شود.

درمان اوتیسم

علائم و رفتارهای مربوط به بیماری اوتیسم اغلب به مرور زمان تغییر می‌کنند. به همین دلیل استراتژی‌های درمان باید متناسب با نیازهای فردی و قابل اجرا در خانواده باشد. اما به طور کلی کودکان مبتلا به اوتیسم نسبت به درمان‌های تخصصی به بهترین شکل پاسخ می‌دهند. برنامه‌ای که با کمک به والدین به بهبود ارتباطات اجتماعی، رفتارها و جنبه‌های زندگی کودکان می‌پردازد، موفقیت آمیز خواهد بود.

آکادمی پزشکان اطفال آمریکا (APP) دستورالعمل‌های زیر را برای کمک به کودکان اوتیسم به منظور استفاده از تمام پتانسیل و بهبود عملکردشان توصیه می‌کند:

آموزش‌ های رفتاری و آموزش‌ های مدیریت رفتاری

آموزش‌های رفتاری و مدیریت با استفاده از مهارت‌های اجتماعی، کمک به خود باعث بهتر شدن رفتار و روابط فرد می‌شوند. انواع مختلفی روش برای درمان اوتیسم وجود دارند مانند تجزیه و تحلیل رفتارهای عملی (ABA)، درمان و آموزش کودکان مبتلا به اوتیسم و ناتوان در برقراری ارتباط (TEACCH) و یکپارچه سازی احساس.

درمان‌ های تخصصی

شامل گفتار درمانی و درمان فیزیکی می‌باشد. این درمان برای مدیریت بیماری اوتیسم بسیار اهمیت دارد. گفتار درمانی به تقویت زبان و مهارت‌های اجتماعی برای برقراری ارتباط کمک می‌کند.

درمان‌های حرفه‌ای و فیزیکی نیز به منظور رفع نواقص حرکتی و تناسبی انجام می‌شود. درمان‌های حرفه‌ای نیز به کودکان اوتیسم کمک می‌کند تا بتوانند اطلاعات به دست آمده از حواس مختلف (بینایی، شنوایی، لامسه و بویایی) را پردازش کنند.

داروها

داروها معمولاً در درمان مشکلات رفتاری مانند افسردگی، اضطراب، بیش فعالی و وسواس استفاده می‌شود.

حمایت و پشتیبانی

برای حمایت و آموزش با دکتر خود مشورت کنید. بسیاری از افراد مبتلا به اوتیسم مشکل خواب دارند. این افراد را معمولاً با استفاده از برنامه‌ی زمانی برای خوابیدن و بیدار شدن درمان می‌کنند. دکتر باید در آخرین مرحله از قرص برای درمان استفاده کند.

کارشناسان هنوز راهی برای جلوگیری از اوتیسم پیدا نکرده‌اند. هنوز هم باور نادرستی در بین عموم مردم هست که واکسن را با اوتیسم ارتباط می‌دهند. اما هیچ مدرکی مبنی بر وجود رابطه بین واکسن سرخک، اوریون و سرخچه و بیماری اوتیسم وجود ندارد. اگر از زدن واکسن‌های کودکان خودداری کنید کودک خود و دیگران را در معرض ابتلا به بیماری‌های جدی و حتی مرگ قرار خواهید داد.

نقش خانواده در درمان کودکان اوتیسمی

بخش مهمی از برنامه‌ی درمان کودک این هست که سایر اعضای خانواده درباره‌ی اوتیسم و کنترل علائم آن آموزش دیده باشند. آموزش استرس افراد خانواده را کم کرده و به عملکرد بهتر کودک کمک می‌کند.

بعد از تشخیص اوتیسم از پزشک درباره‌ی کمک‌هایی که در منطقه‌ی شما وجود دارد بپرسید. خانواده، دوستان، سازمان‌های دولتی و سازمان اوتیسم بهترین منابع هستند.

این نکات را در رابطه با کودکان اوتیسم به خاطر داشته باشید:

با بزرگ شدن کودک کمک‌های بیشتری مورد نیاز هست. دوران نوجوانی برای کودکان مبتلا به اوتیسم بسیار سخت هست. با خانواده‌های دیگری که کودکان اوتیسمی دارند در ارتباط باشید. می‌توانید با آن‌ها درباره‌ی مشکلاتتان صحبت کنید و از افرادی که واقعاً این شرایط را درک می‌کنند، مشاوره بگیرید.

بزرگ کردن یک کودک اوتیسمی واقعاً کار سختی هست. اما با پشتیبانی و آموزش خانواده از پس آن برخواهد آمد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما