• تاریخ : ۲۲ام تیر ۱۳۹۷
  • موضوع : پزشکی

اگرچه بسیار نادر هست که در بارداری سرطان در شما تشخیص داده شود یا هنگامی که در حال درمان سرطان هستید باردار شوید اما ممکن هست اتفاق بیفتد. بارداری باعث به وجود آمدن سرطان نمی شود و به بیان دیگر بارداری باعث گسترش سرطان در بدن شما نخواهد شد. گاهی اوقات تغییرات هورمونی می تواند سرطان های خاصی مانند ملانوما را که از مرگبارترین نوع سرطان پوست هست تحریک کند اما این غیر معمول هست.

سرطان معمولا نوزاد شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد، اما بعضی از درمانها ممکن هست خطرناک باشند. برای تعیین بهترین گزینه های درمانی برای سلامت خود و نوزادتان با پزشکتان مشورت کنید.

احتمال سرطان در بارداری چه میزان هست؟

عموما، سرطان در دوران بارداری یک رخداد غیر معمول هست. آمارها نشان می دهند که از هر ۱۰۰۰ زن باردار ۱ نفر به سرطان مبتلا خواهد شد. با این حال، کارشناسان انتظار دارند تعداد زنان باردار مبتلا به سرطان افزایش یابد، زیرا بیشتر زنان در سنین بالا باردار می شوند که در این صورت خطر ابتلا به سرطان بیشتر هست.

سرطان سینه یکی از شایع ترین نوع سرطان هست که در دوران بارداری زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. از هر ۳۰۰۰ زن باردار ۱ نفر به سرطان سینه مبتلا خواهد شد.

سرطان های رایج در بارداری

بعضی از سرطانهای رایج که در دوران بارداری تشخیص داده می شوند عبارتند از:

– سرطان سینه

– سرطان رحم

– سرطان لنفوم

– سرطان تخمدان

– سرطان پوست

– لوسمی

– سرطان تیروئید

– سرطان روده بزرگ

– سرطان های دیگر مانند  سرطان ریه،  سرطان مغز و سرطان استخوان نیز ممکن هست در دوران بارداری اتفاق بیفتند، اما بسیار نادر هستند.

گاهی علائم خاصی از سرطان ممکن هست با نشانه های حاملگی همپوشانی داشته باشد که می تواند تشخیص را دشوار سازد. علائم مشترک بارداری  و سرطان های خاص عبارتند از:

– نفخ شکم

– سردرد

– حالت تهوع

– استفراغ

– خستگی

– تغییرات پستان

– خونریزی از مقعد

تشخیص سرطان در بارداری

اگر پزشک شما در دوران بارداری نسبت به سرطان مشکوک باشد، ممکن هست نیاز به آزمایشات خاصی برای تشخیص باشد. این ممکن هست شامل موارد زیر باشد:

اشعه ایکس

از اشعه ایکس با استفاده از دوزهای کم تابش برای ایجاد تصاویر داخل بدن شما استفاده می کنند. کارشناسان متوجه شده اند که میزان اشعه ای که در اشعه ایکس استفاده خواهد شد به اندازه کافی زیاد نیست که بتواند آسیب برساند. زنان باردار باید یک محافظ سربی را برای پوشاندن شکم خود در زمان اشعه ایکس استفاده کنند.

سی تی اسکن اسکن

سی تی اسکن تصاویر دقیق ارگان های شما را با یک دستگاه اشعه ایکس که به یک کامپیوتر متصل خواهد شد، می گیرد. سی تی اسکن سر یا قفسه سینه معمولا در حین بارداری ایمن هست. در صورت حاملگی، سی تی اسکن شکم یا لگن تنها در دوران بارداری باید انجام شود. شما همچنین باید یک محافظ سربی در طول سی تی اسکن کنید.

ام آر آی

در  ام آر آی از آهن ربا و یک کامپیوتر برای دیدن داخل بدن شما استفاده می کنند. به طور کلی یک آزمایش ایمن برای زنان باردار محسوب خواهد شد زیرا از اشعه استفاده نمی کند.

سونوگرافی

سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از مناطق خاص در بدن شما استفاده می کند. این آزمون تست تشخیصی ایمنی در دوران بارداری هست.

بیوپسی

در بیوپسی، پزشکان یک نمونه از بافت بدن را برای آزمایش سرطان در آزمایشگاه نمونه برداری می کنند. به نظر می رسد روش بیوپسی برای زنان باردار هست.

آزمایشات اضافی

پزشک شما ممکن هست بخواهد معاینه فیزیکی و آزمایشاتی را انجام دهد تا اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت شما به دست آورد.

گاهی اوقات آزمون های معمول که در حین بارداری انجام می شوند، می توانند سرطان را پیش از آنکه علائم آن ظاهر شود، تشخیص دهد. به عنوان مثال، آزمایش پاپ اسمیر می تواند سرطان دهانه رحم را تشخیص دهد و سونوگرافی می تواند سرطان تخمدان را در مراحل اولیه آن کشف کند.

اثرات سرطان به روی بارداری

در بسیاری از موارد، در صورت وجود سرطان نیازی به پایان دادن به بارداری شما نخواهد بود. با این حال، در بعضی موارد، ممکن هست مجبور شوید زودتر از موعد زایمان کنید.

اثرات سرطان بر روی جنین

پزشکان تمام راه هایی را که سرطان می تواند بر نوزاد متولد نشده تاثیر بگذارد را نمی دانند. اگرچه ممکن هست بعضی از سرطان ها از مادر به جفت منتقل شود اما اکثر سرطان ها به ندرت تاثیر مستقیمی روی جنین دارند.

سرطانی از قبیل ملانوما یا لوسمی که از جفت به جنین پخش خواهد شد، بسیار نادر هست. اگر این موضوع اتفاق افتاد، پزشک شما درباره نحوه درمان نوزاد در حاملگی و زمانی که شما زایمان می کنید صحبت خواهد کرد.

پس از زایمان، پزشک نشانه های اولیه سرطان را بررسی می کند. اگر کودک شما سالم باشد، به هیچ گونه درمان اضافی نیاز نخواهد داشت.

بعضی از درمان های سرطانی ممکن هست به جنین آسیب برساند. خطر آسیب بیشتر در طول سه ماهه اول بارداری اتفاق می افتد. در سه ماهه اول، اندام و ساختار بدن کودک رشد می کنند.

اثرات سرطان بر شیر مادر

اگر تغذیه با سیر مادر را برای کودک خود انتخاب نکنید، سلول های سرطانی از شما به نوزاد شما منتقل نمی شوند. بسیاری از زنان مبتلا به سرطان و یا افرادی که از سرطان رهایی پیدا کرده اند، قادر به شیر دادن به نوزادان خود هستند.

شیمی درمانی و دیگر درمان های سرطان می تواند از طریق شیر مادر به نوزاد شما انتقال یابد. به همین دلیل، اگر شما در حال درمان سرطان هستید، به احتمال زیاد توصیه خواهد شد که شیر مادر ندهید.

درمان سرطان در بارداری

در سال های قبل، پزشکان مطمئن نبودند که چگونه در دوران بارداری با سرطان مبارزه کنند، و بسیاری از آنها توصیه به سقط جنین می کردند.

شما باید در مورد تمام مزایا و معایب درمان سرطان در دوران بارداری خود با پزشک خود صحبت کنید. زیرا وضعیت هر کس با فرد دیگر متفاوت هست.

گزینه های درمان برای زنان باردار مبتلا به سرطان همان گزینه های درمان برای زنان غیر باردار مبتلا به سرطان هست. برای زنان باردار زمان و چگونگی درمان تفاوت دارد.

گزینه های درمان شما بستگی به عوامل بسیاری دارد از جمله:

– نوع سرطان شما

– سرطان شما در کجای بدن قرار دارد

– مرحله سرطان شما

– ماه چندم بارداری هستید

– انتخاب شخصی شما

عمل جراحی

جراحی معمولا به عنوان یک روش درمان ایمن برای مادر و نوزاد به خصوص پس از سه ماهه اول بارداری در نظر گرفته خواهد شد. نوع جراحی بستگی به نوع سرطان دارد. هدف جراحی حذف تومورهای سرطانی هست.

اگر در هنگام بارداری مبتلا به سرطان سینه هستید، ممکن هست جراحی بر توانایی شما برای تغذیه با شیر مادر تاثیر بگذارد.

شیمی درمانی و داروهای دیگر

شیمی درمانی شامل استفاده از مواد سمی برای کشتن سرطان در بدن شما هست. مواد شیمیایی و سایر داروهای ضد سرطان می توانند به جنین آسیب برسانند، باعث نقص مادرزادی یا منجر به سقط جنین شوند، به ویژه اگر در سه ماهه اول بارداری استفاده شود. بعضی از شیمی درمانی ها و دیگر داروهای مبارزه با سرطان می توانند به طور ایمن در طول سه ماهه دوم بارداری و سه ماهه سوم بارداری تجویز شوند.

پرتودرمانی

اشعه ماوراء بنفش با استفاده از اشعه های پر انرژی برای تخریب سلول های سرطانی در بدن شما استفاده خواهد شد. این درمان می تواند به نوزاد آسیب برساند، به خصوص اگر در سه ماهه اول استفاده شود. گاهی اوقات، در سه ماهه دوم یا سوم بارداری، تابش می تواند به راحتی استفاده شود، اما این بستگی به نوع، دوز و ناحیه تحت درمان دارد.

آیا شما باید درمان را به تاخیر بیندازید؟

شما ممکن هست منتظر شروع درمان خود تا سه ماهه آخر یا حتی پس از تولد نوزاد خود باشید. این به طور خاص در مواردی که سرطان در دوران بارداری تشخیص داده خواهد شد یا در صورتی که سرطان بسیار زودرس باشد تشخیص داده خواهد شد. ممکن هست پزشک شما در صورت لزوم بتواند زودتر کار خود را آغاز کند.

به طور کلی، حاملگی نباید تحت تاثیر درمان سرطان قرار بگیرد، اما تاخیر در درمان به علت حاملگی ممکن هست در سرنوشت شما تاثیرگذار باشد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما