• تاریخ : ۱۹ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : پزشکی

با شیردهی نوعی هورمون در بدن مادر آزاد می‌شود که سبب جمع شدن سریع رحم پس از زایمان و بازگشت به اندازه قبلی می‌شود.

کاهش خونریزی بعد از زایمان
مریم کاشانیان متخصص زنان و زایمان بر این نکته تأکید کرد که: در عین حال شیردهی سبب کاهش خونریزی بعد از زایمان می‌شود چرا که خونریزی موجب از دست دادن خون بدن و فقر آهن می‌شود و با کاهش خونریزی قدرت بدن سریع‌ر به دست می‌آید.

شیردهی خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهد
ریسک سرطان سینه در زنانی که شیر می‌دهد کمتر هست و هر چه مدت زمان شیردهی به نوزاد بیشتر باشد این خطر کمتر می‌شود.

با شیردهی دردهای کمر کاهش یافته و امکان افتادگی رحم(پرولاپس) کمتر خواهد بود و شیردهی و مکیدن نوزاد خود سبب افزایش ترشح شیر می‌شود. شیر مادر سبب تقویت سیستم ایمنی نوزاد شده و نوزاد از یکسری بیماری‌ها به ویژه اسهال و استفراغ در امان می‌ماند.

توان شیردهی ارثی نیست
بعضی مادران داشتن شیر را امری ارثی می‌دانند، این امر ربطی به ارث ندارد و اگر در خانواده فرد مادر یا بستگان توان شیر دادن نداشته‌اند این موضوع دلیلی برای عدم توانایی در شیردهی برای مادر نیست.

اگر مادر از ماه‌های اول بارداری زنجیره غذایی مطلوب را رعایت کرد و به ویژه کلسیم و لبنیات مصرف کنند به راحتی می‌تواند از روز اول به نوزاد خود شیر دهد حتی در مناطق قحطی زده، هم مادران امکان شیردهی کامل را دارند.

حذف اتاق شیر از بیمارستانها برای ترویج تغذیه شیر مادر
با اجرای طرح بیمارستان‌های دوستدار مادر و کودک و حذف اتاق شیر، نوزاد از بدو تولد در کنار مادر قرار می‌گیرد تا بتواند از شیر مادر استفاده کند.

بعضی مادران از نخستین شیردهی بعد از زایمان از نداشتن شیر گلایه دارند که خود مانعی برای شیردهی و دادن شیرخشک به نوزاد می‌شود. اگر سر سینه مادر در دوران بارداری با روغن زیتون مدام چرب شود در روز اول پس از زایمان مادران کمتر با مشکلاتی مانند ترک خوردگی سر سینه مواجه می‌شود که مانعی برای شیردهی هست.

مادر به دلیل داشتن درد به نوزاد شیر نمی‌دهد و مجبور هست به نوزاد شیر خشک بدهد و کودک با چشیدن مزه شیر خشک دیگر شیر مادر را نمی‌خورد چرا که با مکیدن شیشه حجم زیادی از شیر به راحتی وارد دهان نوزاد می‌شود.

در عین حال نوزادانی که شیر مادر می‌خورند به دلیل مکیدن، فک آنها رشد کرده و دندان‌های دائمی جای کافی برای رشد خواهند داشت.

استفاده از شیردوش روزهای اول پس از زایمان ممنوع
وی از مادران خواست تا در روزهای اول پس از زایمان از شیردوش استفاده نکنند چرا که سبب ایجاد ترک در سینه مادر می‌شود.

نکته
در عین حال کودکانی که در آغوش مادر شیر می‌خورند با پوست و ضربان قلب مادر در تماس هستند و از عواطف مستحکم‌تری برخوردار می‌شوند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما