• تاریخ : ۱۶ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : پزشکی

محققان نشان داده‌اند که سطح سواد و تحصیلات مادران از زمان تولد بر سلامت کودکان تاثیرگذار هست و کودکان مادرانی که سطح سواد پایین‌تراز دیپلم دارند کمی بیشتر امکان دارد با اختلالات کروموزمی به دنیا بیایند.

تحقیقی که در مجله زنان و زایمان منتشر شد نشان داد که بچه‌هایی که مادران آن‌ها دوره دبیرستان را تمام نکرده‌اند ممکن هست به علت فشارهای اجتماعی-اقتصادی بیشتر امکان داشته باشد که با اختلالات کروموزومی و تلومرهای کوتاه‌تر به دنیا بیایند. تلومرها مجموعه‌ای از توالی‌های خاص تکرارشونده‌ی DNA هستند که رمز گذاری نشده‌اند و در انتهای کروموزوم‌های خطی قرار دارند. وظیفه آن‌ها پوشش و محافظت از کروموزوم‌ها هست.
 
افراد با تلومرهای کوتاه‌تر ممکن هست عمر کوتاه‌تری داشته باشند و بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های همچون دیابت، چاقی و سرطان باشند. البته طول تلومرها به طور طبیعی با افزایش سن کوتاه‌تر می‌شود اما تحقیقات حاکی از آن هست که فشارهای زیستی و روانی بر سرعت روند کوتاه‌تر شدن تلومرها می‌افزاید.
 
محققان نشان داده‌اند که عوامل محیطی، هورمونی و ژنتیکی می‌تواند نقش مهمی در امکان ابتلا کودک به بیماری‌های مزمنی که در جامعه شایع هست داشته باشد. نتایج یکی از تحقیقات حاکی از این هست که نوزادانی که مادرانشان از دبیرستان فارغ‌اتحصیل نشده‌اند تلومرهای کوتاه‌تری نسبت به نوزادانی که مادرشان دیپلمه‌اند داشتند. تحصیلات مادران از بدو تولد و زمانی که کودک در رحم مادر هست بر کودکان در سطح سلولی تاثیرگذار هست و این موضوع بر اهمیت دسترسی به آموزش در مادران و به‌خصوص خانواده‌هایی که سطح سواد پایین‌تری دارند می‌افزاید.

مطالعات پیشین نشان داده‌اند که طول تلومرها به دلایل ژنتیکی و زیستی در
نوزادان متفاوت هست. پایین بودن سطح سواد مادران، کمبود مواد مغذی در دوران
بارداری، استعمال دخانیات یا مواد مخدر در مادران از جمله این موارد
می‌باشد.

نتایج تحقیقی که در دانشگاه سیدنی انجام شد نشان داد کودکانی که تلومرهای کوتاه‌تری دارند ممکن هست در سنین ۸ سالگی مستعد ابتلا به به بیماری‌های قلبی عروقی باشند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما