• تاریخ : ۱۰ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : پزشکی

صبح زود هست و خیلی عجله دارید. خانه را جمع کرده‌اید، میز صبحانه را مرتب کرده‌اید و آماده‌اید زودتر راهی محل کارتان شوید. به ساعت که نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید پنج دقیقه هم از ساعتی که قرار بود بیرون بروید، گذشته هست ولی فرزند کوچک‌ تان هنوز در حال کلنجار رفتن با جوراب‌هایش هست؛ یک لنگه جوراب را پوشیده و لنگه دیگر را در دستش گرفته هست.

پس خیلی هم عجیب نیست اگر تصمیم بگیرید همیشه خودتان لباس‌های او را تنش کنید، این طوری هم کارتان راحت‌تر هست و هم سریع‌تر حاضر می‌شوید. اما فرزندتان هم نیاز دارد شیوه صحیح لباس پوشیدن را یاد بگیرد. توانایی پوشیدن لباس‌ها​ به کودک اعتماد به نفس می‌دهد و باعث می‌شود او احساس کند مستقل هست. علاوه بر این، حس موفقیت و توانایی را هم در او افزایش خواهد داد. از سوی دیگر، وقتی او بخوبی یاد بگیرد لباس‌هایش را بپوشد، یکی از وظایف شما هم کمتر خواهد شد و فرصت بیشتری برای رسیدگی به کارهای خودتان خواهید داشت.

البته اشتباه نکنید؛ این کار تنها پوشیدن لباس‌ها و درآوردن آنها نیست، بلکه در کنار آن، کودک بسیاری از دیگر مهارت‌های مورد نیاز را ​ می‌آموزد و آنها را پرورش می‌دهد. به عنوان نمونه، او با بستن دکمه‌های لباسش مهارت‌های حرکتی را تمرین می‌کند یا زمانی که روی یک پا می‌ایستد تا شلوارش را بپوشد نیز از چنین مهارتی کمک می‌گیرد. مهارت‌های شناختی هم با تشخیص این‌که کدام جزء لباس باید اول پوشیده شود، تقویت خواهد شد.

زمانی که کودک لباس مورد نظرش را انتخاب می‌کند یا رنگش را می‌‌گوید، از مهارت‌های زبانی کمک می‌گیرد. همچنین​هنگامی که قرار هست برای مراسم خاصی آماده شود و لباسش را بپوشد، باید به شرایط آب و هوایی، مکان و زمان هم توجه داشته باشد تا بهترین لباس را انتخاب کند و در زمان معینی آن را بپوشد.فراموش نکنید اگر می‌خواهید فرزندتان یاد بگیرد خودش لباس‌هایش را بپوشد، باید صبر داشته باشید و این کار را با دقت و حوصله انجام دهید.

آموزش نحوه صحیح پوشیدن لباس‌ها، مهارتی هست که هم به حضور و همکاری شما نیاز دارد و هم فرزندتان.خوب هست به کودک اجازه دهید لباس‌هایش را هم خودش انتخاب کند؛ یعنی قدرت تصمیم‌گیری و انتخاب داشته باشد و بداند بهترین لباس برای هر مناسبت و مراسمی چیست.

البته این کار به سن کودک بستگی دارد و در صورتی که توانایی تشخیص دادن این موارد را داشته باشد باید چنین اختیاری به او بدهید. در هر حال، یادتان باشد پوشیدن لباس‌ها کاری هست که باید مرحله به مرحله و با صبر و حوصله انجام شود. پس خیلی زود خسته نشوید و عجله نکنید. همچنین​ هر چقدر شما بیشتر به او کمک کنید و حمایتش کنید، کودک هم همکاری بهتر و بیشتری خواهد داشت و زودتر به نتیجه خواهید رسید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما