• تاریخ : ۲۰ام دی ۱۳۹۶
 • موضوع : پزشکی

safer1

کاشت مو در خلال پنج دهه اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته هست. FUE روش پیشرفته‌تری برای کاشت مو هست که جایگزین روش‌های قبلی مانند کاشت باریکه مو یا FUT شده هست. ابزار و دستگاه‌های استخراج فولیکول‌های لازم برای کاشت موی FUE را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد: وسایل استخراج دستی، دستگاه‌های استخراج موتوری و دستگاه‌های اتوماتیک FUE. به علاوه این وسایل را می‌توان از نظر تیز یا کند بودن نوک پانچ و اندازه آن نیز دسته‌بندی کرد.

تکنیک پیوند موی اتوماتیک سیفر، در واقع همان روش پیوند موی FUE هست، با این تفاوت که با دستگاهی به‌نام S.A.F.E.R انجام می‌شود. این دستگاه یک ابزار الکترو پنوماتیک هست و از طریق مکش (ساکشن) واحدهای فولیکول مو را استخراج می‌کند و از آن برای کاشت مو استفاده می‌کند. در نتیجه در این روش دیگر نیازی به ایجاد شکاف برای برداشت فولیکول مو نیست و چون دیگر اثری از جای زخم نیست دوره ریکاوری بسیار کوتاه خواهد بود. کلینیک پوست و مو و زیبایی رازی با استفاده از ابزار مدرن و بروز خود از روش کاشت موی اتوماتیک برای درمان کم مویی و طاسی استفاده می‌کند. همچنین در این کلینیک سایر روش‌های FUE، FUT ،FIT و BHT و روش‌های ترکیبی نیز به بیماران ارائه می‌شود. می‌توانید برای مطرح کردن سوالات خود یا رزرو نوبت با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ – ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید. همکاران ما آماده ارائه مشاوره به شما هستند. همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام moshaverehrazi@ مراجعه کنید.

معرفی وسایل استخراج فولیکول‌های کاشت مو به روش FUE


وسایل استخراج واحدهای فولیکولی FUE از زمان ابداع این روش تغییرات قابل توجهی کرده‌اند. امروزه متخصصین FUE از تکنیک‌ها، پانچ‌ها و وسایل گوناگون برای جدا کردن واحدهای فولیکولی استفاده می‌کنند. متخصصین کاشت و ترمیم مو به روش استخراج واحدهای فولیکولی نمی‌توانند زیر سطح پوست سر را ببینند و به همین دلیل عمدتاً بر تجربه خود اتکا دارند و وسایلی را ترجیح می‌دهند که بتوانند با آنها واحدهای فولیکولی را به دقت از ناحیه اهدا کننده خارج کنند و به این ترتیب کمترین آسیب به فولیکول‌ها برسد و احتمال بریده شدن فولیکول‌ها به حداقل برسد. روش FUE را با روش باریکه استاندارد (FUSS) مقایسه کنید که در آن متخصص باریکه‌ای از بافت پوست سر را جدا می‌کند، زخم را می‌بندد و واحدهای فولیکولی را به دقت زیر میکروسکوپ جدا می‌کند. ازآنجایی که FUE نسبت به جراحی باریکه مو روش جدیدتری هست، تاکنون هیچ دستگاه یا تکنیک استاندارد یا پذیرفته شده جهانی برای جمع‌آوری واحدهای فولیکولی ارائه نشده هست. با توجه به تغییرات گوناگونی که در کاشت موی FUE ایجاد شده هست، متخصصین مطرح و مشهور شک دارند که روش FUE هیچ‌گاه به درستی استانداردسازی شود. چون جداسازی فولیکول‌ها با اتکا به تجربه و بدون مشاهده انجام می‌شود، احتمال آسیب دیدن فولیکول‌ها در روش قدیمی بسیار بالاتر از روش کاشت باریکه مو هست. با این حال افزایش تجربه متخصصین و ابداعات جدید در زمینه دستگاه‌های استخراج واحدهای فولیکولی درصد بازدهی روش FUE را به نحو قابل توجهی بالا برده هست. کاشت موی اتوماتیک FUE جدیدترین تکنولوژی کاشت مو هست.

کاشت موی اتوماتیک به روش FUE


safer2

در روش قدیمی FUE فولیکول‌های مو به طور دستی و بدون دستگاه خودکار از پوست سر جدا می‌شود، روش دستی زمان‌بر و خسته کننده بود و کسب مهارت لازم برای انجام آن به سال‌ها کار و تمرین نیاز داشت. روش کاشت موی اتوماتیک FUE تعداد کل گرفت‌هایی را که می‌توان در یک جلسه جمع‌آوری کرد، به شدت افزایش داده و بهبود بخشیده هست. FUE درمانی با حداقل تهاجم هست و عوارض آن انگشت‌شمار هست.

جمع‌ آوری گرفت

safer3

ناحیه درمان به صورت موضعی بی‌حس می‌شود. نفوذ در پوست سر بسیار سطحی هست. از میکروپانچ چرخشی و دستگاه مکش منحصر به فردی استفاده می‌شود تا بتوان گرفت‌ها را به سرعت و به دقت، بدون آسیب دیدن و با حداقل احتمال بریده شدن، جدا کرد.

کاشت گرفت

متخصص گرفت‌ها را یک به یک و با دقت، بدون دستکاری در سوراخ‌های بسیار ریز سطحی ایجاد شده در ناحیه کم‌پشت سر می‌کارد. البته ابتدا ناحیه دریافت کننده بی‌حس می‌شود. ویژگی‌های خاص این تکنیک رویش مجدد و صد درصدی موها را ممکن می‌کند.

روش کاشت موی سیفر برای چه افرادی مناسب هست؟


 •  تقریباً ۱۰۰ % از متقاضیان کاشت و ترمیم مو، از جمله بیماران با موهای سفید
 •  این تکنیک برای بیمارانی مفید هست که می‌خواهند موهای خود را کوتاه یا کوتاه‌تر از نیم اینچ نگه دارند.
 •  افرادی که در جستجوی روشی برای به حداقل رساندن آسیب فولیکولی هستند.

نتیجه مطلوب تنها زمانی به دست می‌آید که واحدهای فولیکولی جدا شده سالم و بی‌نقص باشند. مطالعات نشان داده هست که جراحان بی‌تجربه‌ای که از تکنیک FUE استاندارد استفاده می‌کنند، به بیشتر از ۳۰ ـ ۲۰ درصد فولیکول‌های جدا شده آسیب می‌زنند. استفاده از دستگاه سیفر این امکان را فراهم آورده هست تا عملاً ۱۰۰ % متقاضیان کاشت مو بتوانند از این روش بهره بگیرند. مزایای کاشت موی اتوماتیک (روش کاشت موی سیفر) به شرح زیر هست:

 •  ناراحتی و اسکار (جای زخم) کمتر
 •  به حداقل رسیدن آسیب گرفت‌ها
 •  احتمال بریده شدن گرفت‌ها کمتر از ۲٫۸ % هست.
 •  چون فولیکول‌ها کمتر آسیب می‌بیند، بانک موی بیشتر و ناحیه اهدا بزرگتری در دسترس هست.
 •  افراد بیشتری می‌توانند از روش FUE بهره بگیرند.
 •  باقی نماندن جای زخم خطی
 •  کاهش درد پس از عمل
 •  بهبود سریع‌تر
 •  امکان انجام عمل برای تمام متقاضیان کاشت مو
 •  افزایش ظرفیت ناحیه اهدا، چون سفت شدن پوست سر دیگر مشکل‌ساز نیست.
 •  طبیعی‌تر بودن خط رویش مو، چون جراح موهای مناسب را انتخاب می‌کند و تعداد گرفت‌ها را به دقت تعیین می‌کند. امروزه متخصصین از موهای نرم‌تر و ظریف‌تر پشت گردن یا زیر گوش برای کاشت مو استفاده می‌کنند.
 •  نیازی به جدا کردن باریکه مو از ناحیه اهداکننده نیست.
 •  کاشت اتوماتیک مو برای بیمارانی مناسب هست که هیچ روش دیگری برایشان مناسب نیست.

نکات مهمی که باید قبل از کاشت مو به روش FUE با دستگاه سیفر بدانید


دلیل اصلی برتری دستگاه سیفر بر روش‌های دیگر این هست که در روش کاشت موی سیفر نیازی به تراشیدن موهای ناحیه اهدا نیست و کافی هست که کوتاه کردن واحدهای فولیکولی (IFT) انجام شود. بیمار روز قبل از عمل به کلینیک مراجعه می‌کند و موهای مربوط به گرفت‌هایی که باید استخراج شود، کوتاه می‌شود، اما بقیه موها بلند گذاشته می‌شود. موهای بلند باقیمانده ناحیه‌های جدا کردن گرفت را پوشش می‌دهد و به این ترتیب ناحیه اهدا جلب توجه نخواهد کرد. اگر برای کاشت مو به دو هزار گرفت یا بیشتر نیاز باشد، کاشت مو در دو جلسه متوالی انجام می‌شود تا عمل طولانی نشود، به علاوه برای این که بیمار راحت باشد، متخصص تعداد گرفت‌های محدودی را در هر جلسه جدا می‌کند. دلیل دوم این هست که زمان بین خارج کردن گرفت از ناحیه اهدا و کاشت آن در ناحیه پذیرنده به حداقل برسد.

سوالات متداول


دستگاه SAFER یا NEOGRAFT چیست؟

safer4

سیفر (SAFER) دستگاه خودکار کاشت مو هست که استخراج گرفت‌های مورد نیاز در روش FUE و کاشت آنها را تسهیل می‌کند. هندپیس‌های جدید و نوآورانه این دستگاه دقت جراحی را بالا می‌برد و زمان عمل را کاهش می‌دهد. سیفر مجهز به سیستم مکش هست که گرفت‌ها را بدون آسیب دیدن جدا می‌کند، به علاوه چون از فورسپس برای جداسازی فولیکول‌ها استفاده نمی‌شود، کمترین آسیب ممکن به موها وارد می‌شود.

آیا باید موها را قبل از کاشت مو با سیفر بتراشم؟

اگر موهایتان بلند هست، تراشیدن آنها ضرورتی ندارد. موی بلند پشت سر، ناحیه اهدای تراشیده شده را به خوبی می‌پوشاند. اگر موهایتان کوتاه هست، بهتر هست سرتان را کاملاً بتراشید تا تمام موهایتان یکدست بلند باشد.

نتایج کاشت مو چه زمانی قابل مشاهده هست؟

پس از کاشت گرفت‌ها، تمام یا بخشی از موهای کاشته شده پس از گذشت دو یا سه هفته می‌ریزد. این ریزش مو بخشی طبیعی از رویش مجدد مو هست. پس از آن موها دوباره رشد می‌کند و پس از پنج یا شش ماه از داشتن موهایی پرپشت لذت خواهید برد. مهم‌تر از همه آن که نتیجه کاملاً طبیعی و سالم خواهد بود.

دوام و ماندگاری موهای کاشته شده چقدر هست؟

موهای کاشته شده به دلیل دارا بودن خواص ژنتیکی ویژه‌، سیکل بسیار طولانی‌تری دارد و رویش مجدد آن دائمی خواهد بود.
با این حال سیکل موهای کاشته نشده تغییری نمی‌کند و به تدریج تا حد معینی کم‌پشت‌تر می‌شود. پس توصیه می‌کنیم که در زمینه آلوپسی با پزشک معالج خود مشورت کنید تا ایشان تعداد جلسات لازم درمان و وقفه مناسب بین آنها را تعیین کنند.

آیا روش اتوماتیک FUE برای بانوان و آقایان مناسب هست؟

بله، این روش هم برای بانوان و هم برای آقایان مناسب هست و محدودیت جنسی ندارد، البته به شرطی که بانک موی کافی وجود داشته باشد.

آیا کاشت موی اتوماتیک دردناک هست؟

این تکنیک دردناک نیست. بی‌حسی موضعی کاشت مو را حین جراحی و بلافاصله پس از آن، کاملاً بدون درد می‌کند. به علاوه این درمان باعث نگرانی و اضطراب بیمار نمی‌شود. بیمار حین کاشت مو به موسیقی گوش می‌دهد یا فیلم تماشا می‌کند.

آیا بلافاصله پس از کاشت موی اتوماتیک می‌توانم فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهم؟

صبح روز پس از کاشت مو می‌توانید دوش بگیرید، سر کار بروید و تمام فعالیت‌های معمول خود را انجام دهید، البته باید برای ورزش کردن چند روز و برای ورزش‌های تماسی پربرخورد چند هفته صبر کنید. همچنین بهتر هست در دوره ریکاوری، کلاه ایمنی موتورسواری روی سر نگذارید.


اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما