• تاریخ : ۲۲ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : پزشکی

گل مژه ، تورم پر از چرک در لبۀ پلک هست. گل مژه در اثر عفونت یکی از پیازهای موی مژه‌ها ایجاد می‌شود و تقریباً همیشه روی پلک تحتانی بروز می‌کند.

به طور معمول، ضایعه به سطح پوست می‌آید و طی ۵-۴ روز پاره می‌شود. مالیدن یا کشیدن مژه‌ها احتمال ایجاد گل مژه ها را افزایش میدهد، همچنین ممکن هست گل مژه به‌همراه التهاب پلک دیده شود. گل مژه زیاد عفونت‌زا نیست، اما میتواند از یک چشم به چشم دیگر منتقل شود.

آیا خطرناک هست؟

به‌طور معمول گل مژه بدون خطر هست و میتوان آن را در منزل درمان کرد.

علائم احتمالی

– ایجاد ناحیۀ قرمز و متورم و دردناک روی پلک که بزرگ شده و پر از چرک می‌شود.

– مالیدن و کشیدن مژه‌ها، همراه با تحریک چشم

اولین کاری که باید انجام دهم چیست؟

– اگر نقطۀ مزبور روی پلک تنها قرمز و ملتهب هست، آن را رها کنید و کودک را از مالش دادن آن منع کنید. اگر دردناک و بدشکل هست، بر روی آن گاز استریل قرار دهید و با بانداژ، ثابت نگه دارید.

– اگر گل مژه پر از چرک و دردناک هست، یک گلولۀ پنبه‌ای را که در آب داغ خیسانده‌اید، هر ۳-۲ ساعت یک‌بار و به مدت چند دقیقه روی آن بگذارید. این کار درد را آرام می‌کند و گل مژه را به‌سطح پوست می‌آورد.

– موقع که گل مژه به سطح پوست آمد، سعی کنید با بیرون کشیدن مژه‌ای که در مرکز گل مژه قرار دارد، توسط یک موچین، چرک آن را آزاد کنید و درد را کاهش دهید. اگر مو بیرون نیامد، آن را رها کنید و از کمپرس گرم استفاده کنید.

به‌محض اینکه مژه بیرون بیاید، چرک تخلیه خواهد شد و گل مژه به سرعت بهبود می‌یابد. چرک را با آب گرم و پنبه پاک کنید.

– ببینید آیا لبۀ پلک‌ها قرمز هستند و پوسته‌های شوره مانندی دارند که به مژه‌ها چسبیده‌اند؟ این حالت میتواند التهاب پلک باشد.

آیا باید با پزشک مشورت کنم؟

اگر درمانهای خانگی نتواند گل مژه را طی ۵-۴ روز بهبود بخشد، یا اگر تمام پلک متورم هست، یا اگر گل مژه همراه التهاب پلک می‌باشد، هرچه زودتر با پزشک مشورت کنید.

پزشک چه کاری انجام میدهد؟

اگر پلک یا خود چشم عفونت کرده هست، پزشک پماد یا قطره چشمی آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. اگر گل مژه همراه با التهاب پلک باشد،ممکن هست پزشک پمادی تجویز کند تا التهاب رفع شود.

من چه کمکی می‌توانم بکنم؟

– دستمال صورت و حوله کودک را از سایر اعضای خانواده جدا کنید تا از انتشار عفونت جلوگیری شود.

– دستهای خود را قبل و بعد از درمان گل مژه بشویید و کودک را از دست زدن به‌موضع منع کنید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما